Information
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
Metal Gear Solid V: The Phantom Pain is the next chapter and fifth installment in the Metal Gear Solid V story. Nine years have passed since the events of Ground Zeroes. Snake awakens from his coma in 1984, in a world where the Cold War and the danger of nuclear weapons are on everyone's mind.
Playing as Snake, you'll explore the open world, moving through the story as Snake establishes a private army and pursues XOF in pursuit of revenge.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | 3.40 GHz - Intel Core i5-4460 |
| RAM | 4 GB |
| GPU | 2 GB - NVIDIA GeForce GTX 650 |
| HDD | 28 GB of available disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | 3.60 GHz - Intel Core i7-4790 |
| RAM | 8 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 760 |
| HDD | 28 GB of available disk space |
















![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)




Reviews
There are no reviews yet