Information
Call of Duty: Black Ops 4 Battle Net
Activision and Treyarch's new military shooter sequel Call of Duty: Black Ops 4 is a key, and it's branching out into the market with a bang. The latest entry in the long-running shooter sub-series this time enrolls players in a near-future set in a mysterious alternate realm. The title focuses more than ever on a competitive multiplayer mode.
All about competitiveness
The Call of Duty: Black Ops 4 touch is the first in the series where there is no traditional single-player campaign mode. Such a change was made because Call of Duty was always intended to be a multiplayer game! The main aim of Call of Duty: Black Ops 4 is competitiveness, continuity and replayability, as opposed to the "one-off" experience and narrative-heavy campaign.
Background coverage
The single-player experience with the Call of Duty: Black Ops 4 touch will still be present with BOT companions in Zombies mode and single-player challenges, through which you can try out the 10 specialist characters as well as discover more about their backgrounds. You'll use many of these characters' services in multiplayer mode, so you can get to know their background stories as well.
Battle Royale & Blackout
The Call of Duty: Black Ops 4 touch offers a multiplayer approach that joins the latest craze in Battle Royale mode and brings Blackout. Blackout is a larger map than any other seen in the franchise, it's a total immersive battle for up to 100 players, containing vehicles to control land, air and water.
Familiar multiplayer action
Buy the Call of Duty: Black Ops 4 key and dive into standard multiplayer too. It contains already familiar modes such as Hardpoint, Domination and Objective Control. In which you can choose from one of a range of specialist characters with various futuristic weapons and special abilities.
Extensive customization
What else does the new Call of Duty: Black Ops 4 key have in store? Total control over how you customize your character to suit your preferred play style, a thrilling ground combat experience, precise tactical decisions and the necessary choice of character to attempt victory are all factors now more important than ever.
ZOMBIES Mode
And on top of that, Zombies mode returns with a Call of Duty: Black Ops 4 twist! The new zombie arc has three unique and exciting stories to offer an immersive, action-packed experience. Chaos and mayhem while annihilating the rotting undead, who could ask for more? And yet, many more intriguing details and innovations await you in the game!
Minimum configuration
| OS | Windows 7, 64-bit |
| CPU | Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300 |
| RAM | 8 GB RAM |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 660 or GTX 1050 / AMD Radeon HD 7950, 2 GB VRAM |
| HDD | 55 GB |
Recommended configuration
| OS | Windows 10, 64-bit |
| CPU | Intel i5-2500K / AMD Ryzen R5 1600X |
| RAM | 12 GB RAM |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 970, 4 GB VRAM or GTX 1060, 6 GB VRAM / AMD Radeon R9 390 or RX 580 |
Ultra(4K)* configuration
| OS | Windows 10, 64-bit |
| CPU | Intel i7-8700K / AMD Ryzen 2700X |
| RAM | 16 GB RAM |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 1080 Ti |
Other details
| Languages | German
English Korean Spanish, Castilian French Italy Polish Portuguese Russian Traditional Chinese |
| Release dates |
October 12, 2018
|
| Publisher | Activision Blizzard |
| Developers | Treyarch |
| Works on | Windows |























Reviews
There are no reviews yet