Information
FIFA 19 Origin Key
Are you ready to take on bigger challenges? Discover FIFA 21 Origin key and buy the latest addition to the series!
Are you ready to set foot in the stadium again, score incredible goals and crush your rivals with superior soccer skills, talent and knowledge? Look no further as the EA Sports FIFA 19 Origin touch kicks off with new features, a story mode, improved gameplay, graphics, new stadiums, captivating soundtracks and much more.
Soccer as we like it
Buy the FIFA 19 Origin key and get on the pitch, taking control of the world's best players in the most iconic soccer leagues. Not everyone can become a top player in the world, no matter how hard they've tried, but pricing FIFA 19 for a priceless experience is worth it! It's a big-budget game, but since when is anything football-related cheap?!
Champions League and UEFA stadiums
FIFA 19 Origin Key brings back everything you loved about its predecessors, and offers new opportunities, new settings and new ways to score. The highly prestigious UEFA Champions League tournament is the latest addition to the game, offering a variety of new matches such as the Europa League, Super Cup and Champions League. Alongside the UEFA Champions League, 16 new stadiums await you, clean and fresh!
Facial scans and more
Over 200 scans of players' faces will ensure that the already familiar faces in the game look even more realistic and up-to-date. Active Touch - dynamic team tactical options and timed finishing features have also been implemented, making FIFA 19 Origin's key closing controls, team set-ups and skill-dependent finishers even more of a treat.
The final chapter of The Journey!
Speaking of treats, the FIFA 19 Origin key features the final chapter of the trilogy - The Journey: Champions! It's here, and it's more than just icing on the cake. In the story mode, you control one of three characters: Alex Hunter, Danny Williams or Kim Hunter.
The three stories are interwoven and run simultaneously, allowing you to switch from one hero to another at any time. Unfold the curtains and join these characters as they progress through the story for one last time. Maneuver their decisions and actions until they reach the pinnacle of their respected careers.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core i3-2100 @ 3.1GHz or AMD Phenom II X4 965 @ 3.4 GHz |
| RAM | 8 GB |
| GPU | NVIDIA GTX 460 1 Go or AMD Radeon R7 260 |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 50 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10 |
| CPU | Intel i3 6300T or AMD Athlon X4 870K |
| RAM | 8 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 670 or AMD Radeon R9 270X |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 50 GB free disk space |































Reviews
There are no reviews yet