Information
Outlast
Outlast is a survival horror game that puts you in the role of investigative journalist Miles Upshur. He receives a tip-off that something fishy is going on with the Mount Massive Asylum. Control Miles and set off to investigate the dangers within the asylum! It's up to you to make sure it survives. This game will require you to be quiet and stealthy most of the time, as Miles has no special combat or badass experience to speak of. When the time comes to face danger, you'll have three options: run, hide or... die! The third is one you shouldn't choose very often.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows XP |
| CPU | 2.2 GHz dual-core processor |
| RAM | 2 GB |
| GPU | 512 MB NVIDIA GeForce 9800GTX / ATI Radeon HD 3xxx |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 5 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10/11 |
| CPU | Quad Core 2.8 GHz processor |
| RAM | 16 GB |
| GPU | 1 GB NVIDIA GTX 460 / ATI Radeon HD 6850 |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 5 GB free disk space |








![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)








Reviews
There are no reviews yet