Information
The Long Dark
The Long Dark is a realistic survival experience. There are no zombies or similar threats. The danger comes from the cold environment around you. That only makes it more disturbing, though.
You can shoot a zombie, but there's nothing you can do about Mother Nature's merciless wrath. Or is there? Discover The Long Dark and find out for yourself. If you're brave enough, that is.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel i5 2 GHz processor |
| RAM | 2 GB |
| GPU | Intel 4xxx series with 512 MB VRAM |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 1 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10 |
| CPU | Intel i7 2.6 GHz processor |
| RAM | 8 GB |
| GPU | Nvidia GTX 555 1 Go VRAM |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 1 GB free disk space |












![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)




Reviews
There are no reviews yet