Information
What is Total War Saga: TROY?
With Total War 2020, publisher SEGA and developer Creative Assembly take their successful strategy series further back in time than any other Total War game to date! Buy Total War Saga: TROY key Epic Games cheap and witness ancient Greece during the Bronze Age - a period defined by myths and legends, one of which is the great Trojan War, most notably explored in Homer's Illiad. Take part in the war and observe the authentic Bronze Age battles that may have inspired the legendary conflict, and play on behalf of ancient Greece's greatest heroes!
Troye - the story of Total War
The game's setting is based on the ancient Greek legend surrounding the Trojan War. The mythical conflict is triggered by the abduction of the wife of Sparta's King Menelaus. Pursuing his wife Helen, Menelaus summons the greatest men of his time to take part in the coming war. Buy Total War Saga: TROY key Epic Games at the best price and you'll not only see Greek heroes like Achilles and Ulysses in action, but also explore the side of Troy represented by Trojan warriors like Hector!
Total War Troy and Greek units
Bronze Age battles were very much infantry-centric, with horses mainly used to pull chariots, and this is reflected in Total War 2020. The game focuses on hero characters and the use of three weight classes - light, medium and heavy, each with its own advantages and disadvantages in battle. Buy Total War Saga: TROY key Epic Games at low prices to test the capabilities of different types of infantry, defeat your enemies and create history!
Features of Total War Saga: TROY :
- Similar toTotal War: WarhammerTotal War Saga: TROY is a spin-off of the main series that uses fictional elements in its environment;
- Total War's definitive gameplay returns with turn-based story development and real-time combat segments;
- New terrain types such as grass and mud are introduced, giving players new opportunities to use map features to their advantage;
- The game presents a historically plausible interpretation of the Trojan War that will capture the attention of all fans of Greek mythology;
- Total War Saga: TROY cheap.
Want to expand your video game collection with more Total War titles? Check out our collection of the best games War presented on 3MKSTORE!
Minimum configuration
| OS | Windows® 7 64bits |
| CPU | Intel Core 2 Duo 3.0 GHz or Intel i7 8550U 1.8 GHz |
| RAM | 4 GB |
| GPU | Intel UHD Graphics 620 / Nvidia GeForce GTX 460 / AMD Radeon HD 5770, 1 GB VRAM |
| HDD | 26 GO |
Recommended configuration
| OS | Windows 10 64-bit |
| CPU | Intel i5-6600 / AMD Ryzen 5 2600X |
| RAM | 8 GB |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 270X, 2 GB VRAM |









![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)

















Reviews
There are no reviews yet