Information
Dying Light 2 Stay Human Deluxe Edition (PC) Steam Key
The Deluxe Edition includes :
- - Access to a story DLC that will be available in the months following the game's release;
- - Exclusive weapon charms;
- - A "legendary" outfit;
- - Legendary" weapon skin;
- - Legendary" paragliding skin;
- - Print-ready wallpapers ;
- - Digital comics ;
- - Digital artbook ;
- - Digital soundtrack.
Buy the Dying Light 2 key and enter a world shattered by a virus that turns every living thing into a bloodthirsty zombie living by night. This infected world has turned what's left of humanity into monsters. The last surviving city has reverted to the Middle Ages, with bandits roaming the streets by day and zombies entering at night. No one is ever safe, and that's where you, Aiden Caldwell, come in.
The power to change
Your character isn't just an ordinary human being, he's been infected himself. As a result, your protagonist has exceptional agility and devastating combat options. Buy the Dying Light 2 key and explore a city full of mystery and misery. Do everything in your power to change it and save the decaying metropolis of a dying world.
2-4 Cooperative game
Although the game can be played solo, it can also be shared with up to four other survivors! Not only can you create a unique story from scratch, but you can also invite or join an existing game and show / watch the world progress / regress.
Your role
Buy the Dying Light 2 key and become the beacon of hope for the last survivors on Earth. The world as you know it no longer exists, humanity has sunk to its primal roots and those who still hope for a better world are dwindling in numbers. Your actions will have a huge impact on the future development of entire neighborhoods.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core i3-9100 / AMD Ryzen 3 2300X |
| RAM | 8 GB |
| GPU | NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti / AMD Radeon™ RX 560 (4GB VRAM) |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 60 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10/11 |
| CPU | AMD / Intel CPU running at 3.6 GHz or higher: AMD Ryzen 5 3600X or Intel i5-8600K or newer |
| RAM | 16 GB |
| GPU | NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 6GB or AMD RX Vega 56 8GB or newer |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 60 GB free disk space |
























Reviews
There are no reviews yet