Information
EVERSPACE 2 is a frantic single-player space shooter with exploration, loot and role-playing elements. Discover a thrilling story set in a finely crafted open world, filled with secrets and dangers, that will be the scene of your quest for humanity.
In the campaign, you'll have allies with their own story to help you on side missions and at the end of the game, when enemies and obstacles stand between you and epic loot.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 10, 64-bi |
| CPU | Intel Core i5-2500K 2.9 GHz / AMD FX 6300 2.9 GHz |
| RAM | 8 GB |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 780, 3 GB VRAM / AMD Radeon R9 290, 4 GB VRAM |
| HDD | 50 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10 |
| CPU | Intel Core i7-4770K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz |
| RAM | 16 GB |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 1060, 6 GB VRAM / AMD Radeon RX 580, 8 GB VRAM |
Other details
| Languages | German
English Korean Spanish, Castilian French Italian Japanese Polish Portuguese-Brazil Russian Simplified Chinese Traditional Chinese |
| Release dates |
October 24, 2017
|
| Publisher | Rocket Bear Games |
| Developers | Flying Rock Enterprises |
| Works on | Windows |



























Reviews
There are no reviews yet