Information
Fallout 3 (GOTY)
Choose and evolve your character in the acclaimed RPG: Fallout 3: Game of the Year Edition. Complete with real-time combat and the ability to explore the open world, this shooter always attracts fans. What are you waiting for? Take control of your destiny and survive in the dystopian world of Fallout 3.
Fallout 3 GOTY includes:
- Operation: Anchorage - Enter a military simulation and fight to liberate Anchorage, Alaska, from its Chinese Communist invaders.
- The Pitt - Travel to the post-apocalyptic remains of Pittsburgh and be drawn into a conflict between slaves and their Raider masters.
- Broken steel - Increase your level cap to 30 and complete the battle against the remnants of the Enclave alongside Liberty Prime.
- Point Lookout - Embark on a mysterious, open-ended adventure in a vast, dark swamp along the Maryland coast.
- Mother ship Zeta - Defy hostile alien captors and fight your way out of the alien mothership, orbiting miles above the capital's desert.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | 2.4 GHz - Intel Pentium 4 |
| RAM | 1 GB |
| GPU | NVIDIA 6800 / ATI X850 256 MO |
| HDD | 7 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core 2 Duo |
| RAM | 2 GB |
| GPU | NVIDIA 8800 / ATI 3800 512 MO |
| HDD | 20 GB free disk space |


















It's fantastic