Information
Resident Evil 6
Resident Evil 6 is a cooperative action FPS game developed by Capcom. It's a dramatic and thrilling horror story to experience. Take part in four distinct but intertwined storylines, each with protagonists selected for single-player or co-op modes, and join forces at key moments in the game to share in the explicit horror! Sharing is caring!
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core 2 Duo 2.4 Ghz / AMD Athlon X2 2.8 Ghz |
| RAM | 2 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce 8800GTS |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 16 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10/11 |
| CPU | Intel Core Quad 2.7 Ghz / AMD Phenom II X4 3 Ghz |
| RAM | 4 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 560 |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 16 GB free disk space |



















![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)



Reviews
There are no reviews yet