Information
Clé Rise of the Tomb Raider
Rise of the Tomb Raider returns after the events of 2013's Tomb Raider. Lara Croft suffers from PTSD as a result of the events in Yamatai. In search of answers, she turns to her father's research. This points her in a new direction. Using improvised tools and weapons, you'll progress through the story, solving puzzles and defeating enemies. For Tomb Raider fans, Rise of the Tomb Raider is a must-have for the genre, which could just as easily work as a welcome introduction to the franchise for newcomers to explore and enjoy.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core i3-2100 |
| RAM | 6 GB |
| GPU | NVIDIA GTX 650 2 GO / AMD HD7770 2 GO |
| HDD | 25 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core i7-3770K |
| RAM | 8 GB |
| GPU | NVIDIA GTX 980Ti |
| HDD | 25 GB free disk space |







![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)










Reviews
There are no reviews yet