Information
A Total War Saga: TROY (PC) Steam Key
2021-09-07 marks the release date of one of the most important titles among strategy games, offering a unique vision of the genre's defining characteristics. Developed by talented professionals at Creative Assembly and published by the renowned SEGA, the title offers a vibrant experience. Immerse yourself in the gameplay of A Total War Saga: TROY key on Steam which has been well received by the gaming community, and holds promising potential to expand the horizons of this hobby activity. Buy A Total War Saga: TROY Steam key at a cheaper price and discover for yourself what makes this game so addictive!
Type of strategy
If you like a little challenge and want to learn something new, the Steam key A Total War Saga: TROY is a perfect choice. Try out this strategic game and test your ability to think and make the right decisions. With the ability to explore, it offers you a wide range of ways to plan and implement your strategies. You're free to choose how to achieve your goals, but you must also remain responsible, as you have the most control over the outcome of the game.
Features
A Total War Saga: TROY key offers an array of clever gameplay features that make the title even more immersive! Your experience is further enhanced by these mechanisms:
- Action - You have to overcome various challenges with a precise objective and a fast response time;
- Multiplayer - You can take part in missions with others;
- Real time - Movement, combat and other elements of the game take place in real time;
- Solo - Players can engage in the story of the single-player campaign;
- Tower per lap - Encounters and battles are limited, and are carried out by players and AI in turn;
- Violent - This title includes blood, gore, gruesome deaths and other depictions of violence;
- Cheap A Total War Saga: TROY price.
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7/8/10 |
| CPU | Intel Core 2 Duo 3.0 GHz or Intel i7 8550U 1.8 GHz |
| RAM | 4 GB (6 for integrated graphics) |
| GPU | Intel UHD Graphics 620 / Nvidia GeForce GTX 460 / AMD Radeon HD 5770, 1 GB VRAM |
| HDD | 26 GB of available disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10 |
| CPU | Intel i5-6600 / AMD Ryzen 5 2600X |
| RAM | 8 GB |
| GPU | Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 270X, 2 GB VRAM |
Other details
| Languages | English |
| Release dates |
September 2, 2021
|
| Publisher | SEGA |
| Developers | Creative assembly, Feral Interactive |
| Works on | Windows
Mac |






















Reviews
There are no reviews yet