Information
Batman: Arkham Origins
Batman is one of the coolest superheroes of all time, even if he doesn't have any superpowers to speak of. Being a rich genius helps, though, allowing you to build hundreds of gadgets to make the fight against evil easier. In this title, you'll be able to play the single-player campaign where Batman isn't the crime-fighting veteran we know and love.
Now, in Arkham Origins, he's a little inexperienced but dangerous enough to have some of the DC Universe's deadliest assassins after his head. Can you keep the Batman alive?
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | 2.4 GHz Intel Core 2 Duo E4600 / Athlon 64 X2 Dual Core 4800+ |
| RAM | 2 GB |
| GPU | GeForce GT 630 GDDR5 / Radeon HD 3850 |
| DirectX | Version 10 |
| HDD | 15 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10 |
| CPU | 2.66 GHz Core i5-750 Quad / Phenom II X4 965 |
| RAM | 4 GB |
| GPU | GeForce GTX 560 / Radeon HD 6950 |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 15 GB free disk space |


















![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)
Reviews
There are no reviews yet