Information
Dying Light: The Following
Those already familiar with Dying Light will love this expansion pack to the post-apocalyptic open-world survival parkour madness that the game already is! Those who are new to Dying Light, well there's nothing but jealousy we feel.
Bigger map, more weapons, same old zombies!
The map is twice the size of the game's previous maps, with a host of new weapons, crossbow and machine gun to name but a few. As in previous games, your undead friends are slow and zany throughout the day, and when night comes, they'll be chasing you like it's Monday morning and you're late for work!
New challenges!
Dying Light: The Following adds new bounty and difficulty modes! Bountry mode will let you complete three types of missions, classified as: basic, daily and community. And the new difficulty mode code name - Nightmare, will improve the health and strength of the undead inhabitants in the country, and also extend the night significantly!
Road Kill!
Fear not, for you'll have a rideable buggy to roam the land and annihilate enemies all the same! You can modify it, arm it, upgrade it and, most importantly, love and cherish it!
Minimum system requirements (PC)*
| OS | Windows 7 |
| CPU | Intel Core i5-2500 3.3 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz |
| RAM | 4 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6870 1 GB |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 40 GB free disk space |
Recommended configuration (PC)*
| OS | Windows 10/11 |
| CPU | Intel Core i5-4670K 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz |
| RAM | 8 GB |
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290 2 GB |
| DirectX | Version 12 |
| HDD | 40 GB free disk space |












![Nintendo Switch Online Subscription - 12 months [Europe]](https://i0.wp.com/3mkstore.com/mk_content/uploads/2021/02/u5fIEE2UHsLRPg3yJTUsLgkcmJrWRAL4ufHvIa2KUJw_350x200_1x-0.jpeg?fit=300%2C434&ssl=1)





Reviews
There are no reviews yet